icon

Blogovi i članci

S kim, čime, kako … ( značenja instrumentala )

“Zašto su ljudi više fascinirani SA LAŽIMA nego SA ISTINOM?” – izgovorili su u jednom televizijskom programu. Bila bi to smislena rečenica, samo bez predloga SA, upotrebljenog dva puta – bez ikakve potrebe.

Mnogo više od ovog iznenadio me je „obrnuti“ primer, koji mi je, sasvim nenadano, ponudio jedan upadljivi natpis na benzinskoj pumpi:

„Zabranjeno pušenje i pristup OTVORENIM PLAMENOM“ (?!).

Zar to nije isto kao kada bismo rekli „Prišao je OSMEHOM na licu“…?

Naravno da treba reći SA OSMEHOM na licu, baš kao što treba da piše SA (otvorenim) PLAMENOM.

Zašto je izostao predlog SA na ovom natpisu?

Predlog SA uz instrumental  uglavnom se vezuje samo za značenje društva:  „Došao je SA BRATOM“, „SA KIM si bio?“ i sl. U značenju sredstva strogo je zabranjen, pa ćemo reći: „Napisao je KREDOM“, „Dohvatio je RUKOM“, „Kopa MOTIKOM“, a nikako ne: sa kredom, sa rukom, sa motikom, jer je pitanje ČIME nešto radimo a ne sa čime!

Ipak, instrumental ima i vrlo bitno značenje NAČINA, pa ćemo na pitanje KAKO  neko nešto radi odgovoriti: „Uči SA NAPOROM“, „Dolazi SA OSMEHOM“… I u značenju VREMENA predlog SA ima značajnu ulogu, jer je jedno: „SA GODINAMA je dobijao na snazi“ , a drugo: „GODINAMA se nisu videli“; „S JUTROM dolazi i rosa“; „JUTROM odlazi u šetnju“…

Dakle, pumpi bismo mogli (a naravno da to nećemo :-))pristupiti samo SA PLAMENOM, a bilo kakva da su nam moralna načela, možemo biti fascinirani samo ISTINOM ili LAŽIMA; nikako ne SA ISTINOM i SA LAŽIMA!